Prací gelové kapsle

Děti nevidí rozdíl-udržujte prací kapsle mimo dosah dětí
Akutní otravy dětí
Tisková zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu

 

 

Od roku 2010 se Toxikologické informační středisko postupně začalo setkávat s dotazy na nehody dětí s pracími gelovými kapslemi. Počet dotazů na tyto oblíbené produkty, které jsou postupně uváděny na trh v celé Evropě i ve světě, má neustále vzestupný charakter. Denně je totiž používají miliony spotřebitelů.

Gelové prací kapsle se liší od běžných pracích gelů vyšší koncentrací saponátů. Některé mohou obsahovat malé množství etanolu. Neobsahují peroxid vodíku.

Toxikologické informační středisko se proto ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českou inspekcí životního prostředí zapojilo pod vedením Evropské komise a OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) do kampaně:

Dětí nevidí rozdíl – udržujte prací kapsle mimo dosah dětí

Prací gelové kapsle jsou pro děti velmi lákavé a atraktivní a to zejména díky své barevnosti. Prací gel je obsažen v rozpustné membráně, která se ve vlhkém prostředí velmi snadno rozpouští. Stačí vlhké ručičky dětí nebo krátkodobý kontakt se slinami a dochází k uvolnění gelu.

Evropská komise proto přijala nové nařízení, kterým se stanovují dodatečné požadavky pro označování a balení tekutých pracích prostředků obsažených v rozpustném obalu pro jednorázové použití. Nově se proto již setkáváme s tím, že box s kapslemi je neprůhledný a uzávěr snižuje schopnost malých dětí jej otevřít.

V blízké budoucnosti bude rozpustný obal pracích kapslí obsahovat hořkou přísadu vyvolávající odmítavou reakci a bude schopen odolávat vlhkému prostředí. K uvolnění gelu z kapsle dojde tedy až po delší době. Od 1. června 2015 jsou tyto požadavky závazné pro všechny členské státy EU.

V případě nehody, prosím, neváhejte a kontaktujte Toxikologické informační středisko na pohotovostních linkách
224 91 92 93 nebo 224 91 54 02